Strażacy są niezbędni dla bezpieczeństwa publicznego, gaszą pożary, wydostają ludzi z płonących samochodów i budynków oraz pomagają w innych niebezpiecznych sytuacjach. Podczas gdy ci, którzy chcą wstąpić do straży pożarnej, często myślą tylko o pozytywnych stronach tej pracy, do których zalicza się dobre wynagrodzenie, istnieje również negatywna strona. Strażak często naraża się na niebezpieczeństwo, nie tylko ze względu na ogień, ale również poprzez narażenie na wiele innych zagrożeń związanych z pracą. Ważne jest, abyś był świadomym tych zagrożeń, zanim wybierzesz straż pożarną jako karierę.
Rak
Według raportu, strażacy są w grupie znacznie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, zwłaszcza raka jąder i prostaty. Dzieje się tak, ponieważ są oni często narażeni na działanie rakotwórczych substancji chemicznych, w tym spalin z silników Diesla. Mogą być również narażeni na działanie benzenu, formaldehydu, styrenu, chloroformu i sadzy. Mogą oni zetknąć się z tymi substancjami podczas gaszenia pożaru, jak również w remizie strażackiej, i mogą wchłaniać te i inne substancje rakotwórcze przez skórę lub wdychając je.
Sprawdź powiązany artykuł: Nie żyje dwóch strażaków z województwa mazowieckiego
Oparzenia i dym
Strażak jest narażony na ryzyko poparzenia. Oparzenia mogą być czasem niewielkie, ale mogą też być poważne, a nawet śmiertelne, zwłaszcza jeśli strażak jest uwięziony w płonącym budynku. Wdychanie dymu jest kolejnym poważnym zagrożeniem i może łatwo udusić strażaka, którego sprzęt zawodzi. Połączenie bezpośredniego kontaktu z płomieniami i wdychanie dymu jest przyczyną 34% wszystkich obrażeń strażaków.
Strażacy często muszą wchodzić do płonących budynków, gdzie podłogi, dachy i klatki schodowe mogą zawalić się pod nimi bez ostrzeżenia. W takim przypadku strażak może spaść z wysokości 3 m, lub więcej, a prawdopodobieństwo poważnych obrażeń, w tym złamania kości, jest wysokie. Strażak, który musi wspinać się po drabinach, aby dotrzeć do uwięzionych ofiar, jest również narażony na ryzyko upadku, a upadek z drabiny lub wysokiego podestu często powoduje obrażenia na tyle poważne, że uniemożliwiają mu one powrót do pracy.
Wysiłek fizyczny
Strażacy często noszą ciężki sprzęt, taki jak ciężkie kurtki, maski i zbiorniki z tlenem, aby chronić się przed gorącem i płomieniami, ale sprzęt ten zwiększa ilość wysiłku, jaki strażak musi włożyć podczas pożaru. Muszą również obsługiwać drabiny, węże, siekiery i inny sprzęt gaśniczy, a oprócz sprzętu, którego używają, muszą dźwigać ten ciężar, często przez wiele godzin podczas walki z trudnym pożarem.