Termin „pracy głębokiej” powstał podczas pracy nad książką Cala Newporta. Określa on taki rodzaj pracy, który jest bardzo efektywny. W dzisiejszych czasach pracujemy bardzo chaotycznie, tym samym spędzając więcej czasu na wykonywaniu samej pracy.
Znaczenie kultywowania szczęścia w pracy
Praca głęboka to taki model, w którym usuwasz rozpraszacze i maksymalnie mocno skupiasz się na danej pracy. Możesz ją podzielić na etapy czy kawałki. Dziś trudno jest nam skupić się kilka godzin na jednej pracy, bez sięgnięcia po telefon. Taki jest znak naszych czasów, dlatego warto znaleźć swój sposób na to, jak pracować efektywniej. Praca głęboka ma w tym pomóc.
Skupiasz się maksymalnie w jakimś przedziale czasowym na jednym elemencie i dopracowujesz go. Dzięki skupieniu się, nie marnujesz czasu swojego. Praca jest zrobiona dużo szybciej, dzięki czemu masz więcej czasu na relaks lub wykonywanie innych czynności. Praca głęboka to model, który nie w każdej pracy się sprawdzi, jednak warto nawet w niewielki stopniu starać się go wprowadzić, ponieważ efekty są bardzo duże.
Istotna uwaga, preferuję skupić się i porządnie wykonać pracę i potem mieć spokój.